Sant Gervasi Parc

SANT GERVASI PARC PARTICIPA AL PROGRAMA “ÉS GRAN SER GRAN”

Vanesa Rogel, terapeuta ocupacional de Sant Gervasi Parc, va participar el passat dijous 29 al programa “És gran ser gran” de Ràdio Estel per parlar dels canvis que s’han produït a la residència i a la vida diària dels residents a causa de la pandèmia. L’acompanyava Elena Lorite, una resident del nostre centre que se’ns va unir fa uns mesos, en el moment en què les autoritats van permetre a les residències tornar a realitzar ingressos.

“És gran ser gran” aborda les experiències de la gent gran i cerca enaltir la bellesa de la vellesa i de com l’esperit i la vida mereixen ser respectades en tots els seus estadis. Durant el programa, l’entrevistador es va interessar per la ubicació del residencial i els nostres serveis, de manera que la Vanesa va poder respondre destacant el lloc privilegiat on es troben les instal·lacions: la zona alta de Barcelona. L’àrea es troba envoltada de parcs i espais naturals perquè els nostres residents gaudeixin de la tranquil·litat que aporta el contacte amb la naturalesa, així com de la proximitat i amabilitat dels seus veïns.

El dia a dia dels residents i treballadors durant la pandèmia

La Vanesa ha explicat a l’entrevista com ha afectat la COVID a l’organització i l’activitat diària de Sant Gervasi Parc. I és que el nostre centre ha hagut d’adaptar-se a les circumstàncies i moltes dinàmiques han canviat. Anteriorment, era habitual realitzar activitats en les zones comunes de la residència i els nostres residents no tenien cap mena de limitació a l’hora d’accedir o abandonar les seves habitacions.

 

Durant els mesos més crus de la pandèmia, es van aplicar diverses mesures per garantir la salut de tots els treballadors i residents. Vam modificar les activitats de manera que fossin individuals i els residents van haver de fer vida a l’habitació, un fet que va resultar molt dur per a tots. En l’actualitat, la vacunació ha permès recobrar un cert grau de normalitat dins dels límits establerts. A Sant Gervasi Parc ens hem organitzat per realitzar les activitats i el dia a dia per plantes, com petits grups de convivència.

Sant Gervasi Parc, la llar dels seus residents

La nostra prioritat és que el centre es converteixi en la casa dels seus habitants. Per aquest motiu, l’opinió dels residents és el més important. Com afirma la Vanesa, el personal de Sant Gervasi Parc s’enfoca cada dia a atendre tota mena de necessitats. El menjador ha reprès la seva activitat amb dos torns diaris i a aquells residents que ho desitgin se’ls porta el menjar a l’habitació. A més, poden triar el menú mitjançant fullets setmanals on indiquen quins plats desitgen. La idea és clara: Sant Gervasi Parc és la seva llar, i han de menjar el que ells vulguin. En la mateixa línia, les activitats s’organitzen en funció de les inquietuds dels residents. Tot això amb l’objectiu de promoure la independència i atendre les preferències dels nostres inquilins.

L’Elena va descriure la seva experiència dels mesos que porta amb nosaltres a la residència, destacant que, tenint en compte la pandèmia, a Sant Gervasi Parc es va sentir “com en una bombolla, protegida i aïllada”. L’Elena va ingressar en el nostre centre quan algunes de les restriccions més dures de la pandèmia encara es trobaven vigents. A més, tenia una fractura en el maluc i no podia caminar amb normalitat. En aquest context, va explicar a Ràdio Estel que el tracte ha estat “molt positiu”, ja que, per a ella, el més important ha estat “l’afecte i el respecte” dels nostres professionals. Per descomptat, des de Sant Gervasi Parc ens agradaria afegir que el sentiment és mutu. Agraïm enormement a la Vanesa i l’Elena les seves paraules a Ràdio Estel.

T’agradaria tenir més informació sobre la residència per a gent gran Residencial Sant Gervasi Parc? Contacta’ns i et facilitarem tota la informació que necessites per prendre la millor decisió.